בדיקת דירה – עשרת הדיברות

מאת: יגאל ברגמן

בשעה טובה! חברת הבנייה הזמינה אתכם לקבל את מפתח הדירה עבורה שילמתם ממיטב כספכם ולה המתנתם זמן רב. על מנת שהשעה הטובה לא תהיה לכם לרועץ עקב חיפזון יתר ונפילה למלכודת מלאו בהקפדה את ההנחיות להלן:

א. עיינו שוב ובאופן מדוקדק בחוזה רכישת הדירה ובמיוחד באותם סעיפים המתייחסים להליכי מסירת הדירה ועריכת ה"פרוטוקול".

ב. הזמינו מומחה למעמד המסירה או קודם לכן לצורך בדיקת דירה. רצוי להזמין מומחה לביקורת בנייה או לפחות בעל מקצוע. תתפלאו להווכח עד כמה שונה ראייתו של מומחה מראייתכם שלכם.

ג. עמדו על זכותכם לרשום בפרוטוקול בדיקת הדירה כל טענה ואפילו אינכם בטוחים באמיתותה – לרבות טענות בנוגע להפרות חוזה מצד הקבלן (איחורים וכו'), לליקויי בנייה, לאי התאמות בין המיפרט למצוי בדירה וכיו"ב. אל תחששו מהגזמות מצידכם, שכן החברה ניסחה את החוזה באופן שנועד לסתום בעתיד כל טענה, אשר לא הועלתה במעמד עריכת הפרוטוקול.

ד. אל תתפתו לוותר על רישום מלא של כל טענותיכם ואל תטו אוזן לתירוצים, לטענות ולמענות בנוסח של "חבל על הזמן", "בין כה וכה נתקן הכל בשנת אחריות", "אין מקום על הדף", "החברה רואה עצמה תמיד כנושאת באחריות" ועוד כהנה וכהנה. חשוב: אם מצוי בידיכם דו"ח של מומחה בנייה שערך את בדיקת הדירה נכון לצרף אותו לפרוטוקול כחלק ממנו.

ה. בידקו במיוחד סימנים של נזילות ורטיבות בקירות, בתקרות וסביב לחשפים וגם אם אינכם משוכנעים בקיומם לא יזיק – ובד"כ יועיל – אם תציינו את חשדותיכם בדו"ח בדיקת הדירה . נקודות תורפה נוספות של ליקויי בנייה הם ריצוף (ריצוף משופע, מרצפות פגומות וכו'), אמבטיה (האם היא משמיעה צליל חלול?) חרסינות ואביזרי אינסטלציה. אשר על עמידה בתקנים ובתקנות – תשובה על כך יכולה להינתן רק עי'" מומחה לבקורת בנייה המכיר את החוקים לפרטיהם ומצוייד כהלכה לצורך בדיקת הדירה.

ו. פתחים, חלונות ודלתות - חייבים לעמוד בתקנים קפדניים המיועדים ליתן תשובה לבעיות של אטימות ובטיחות. הקבלנים חייבים לדאוג להתקנת זכוכיות בטחון (מחוסמות) בתואם להנחיות התקן ולהתקנת מוצרי אלומיניום אטומים קיימים. דלתות הכניסה חייבים להיות מלאות ומקובעות במספר נקודות למפתן.

ז. על מומים נסתרים (דהיינו כאלה, שאינם ניתנים לגלוי בעין של מי שאיננו מומחה) המתגלים בדיעבד חלה אחריות מלאה של חברת הבנייה בלבד שהודעה על גילויים (רצוי בדואר רשום) תישלח מיד סמוך לגילויים במהלך בדיקת הדירה.

ח. רכוש משותף שייך לכל הדיירים בחלקים יחסיים לשטח דירתם אך לא מסויימים. לשון אחר: כל דייר ודייר זכאי לקבל את כל הרכוש המשותף תקין ושלם והוא אף זכאי לעמוד על זכותו ולדרוש תיקונו של הרכוש (או פיצוי כספי בהיעדר תיקון) גם אם כל יתר השכנים מגלים שיוויון נפש לליקוי. בין היתר מדובר בגינון, בפיתוח, במקלט, בגג בהסקה וכיו"ב.

ט. "שנת האחריות" המקובלת משמעותה בראש ובראשונה קשירת ידיהם של רוכשי הדירות לפנות לחברה ולאפשר לה ביצוע התיקונים בטרם יפנו הרוכשים לפתרונות חלופיים.

י. אם מנסה הקבלן ללחוץ על רוכש דירות תוך נפנוף בסעיף זה או אחר עדיין אין לראות בכך סוף פסוק. עורכי דין ומהנדסי ביקורת בניה, המתמצאים בתחום, יוכלו להבהיר לרוכש הדירה בכל מקרה מהן אמת זכויותיו ומהן נקודות התורפה בטענותיו ובתביעותיו.

אודות כותב המאמר

יגאל ברגמן, מהנדס ראשי במכון ישראלי לביקורת בניה (מיל"ב)מומחה בתחום "בדיקת דירה לפני קניה": http://www.baitov.co.il ובאיתור ליקויי בניה: http://www.milav.co.il

מקור המאמר - http://www.reader.co.il/article/4148/בדיקת-דירה-–-עשרת-הדיברות


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *