איך להיות חוקר פרטי? 10 השלבים

חקירות פרטיות כבר מזמן הפכו להיות מוצר המוצע לכל דורש וכל אדם עשוי למצוא את עצמו לצד הצורך להיעזר בשירותי חוקר פרטי מנוסה ומקצועי במסע לחקר האמת, בין אם בתחום הבינאישי, בתחום הכלכלי או בתחום המקצועי. מי שמוצא בחקר האמת ונבירה בחיי אחרים עניין וחש כי הוא יכול להצליח בכך, מוזמן בהחלט לשקול קריירה בחקירות פרטיות, תחום מאתגר ומתגמל כאחד.

אך לפני שתוכל להציע שירותים של חוקר פרטי מוסמך לציבור הרחב, יש צורך במספר שלבים בירוקרטיים ורכישת כלים מקצועיים הכרחיים, הנה עשרת השלבים המרכזיים בדרך שעלייך להכיר:

  1. השכלה – נדרשת השכלה מינימלית בת 12 שנות לימוד לפחות.
  2. תעודת יושר – רק אזרח שומר חוק ללא עבר פלילי באמתחתו רשאי יהיה לקבל הסמכה של חוקר פרטי.
  3. לימודי חקירות פרטיות – ישנן מכללות ומוסדות המציעים לימודי חקירות פרטיות במסלולים שונים. אין חובה חוקית ללימודים אלו, אולם מדובר בכלי חשוב מאוד הן ברכישת הכלים ושיטות העבודה והן בהשגת מקום התמחות אשר מתחייב כחוק. למרות שאין חובה חוקית ללימודים מדובר בתנאי כמעט בסיסי של משרדי החקירות בהעסקת חוקרים פרטיים פוטנציאליים במסלולי הסטאג'.
  4. התמחות – בהמשך לסעיף הקודם, התמחות בת 3 שנים במשרד חקירות רשמי היא חובה בדרך לקבלת הסמכת חוקר פרטי. ההכשרה חייבת להתבצע במשרד מוכר בעל רישיון ממשרד המשפטים. ההכשרה מתקיימת בתשלום בתיאום אל מול המשרד.
  5. עמידה במבחן – מדי חצי שנה מתקיימת בחינה רשמית של משרד המשפטים בירושלים. הבחינה כוללת התייחסות לחוקי מדינת ישראל ולאתיקה מקצועית, כוללת חומר רב ומידע רלוונטי לעבודה השוטפת, ונדרשת ועמידה בה היא תנאי סף לקבלת ההסמכה כחוקר פרטי בישראל.
  6. זכות הציבור לדעת ולהתנגד – עם העמידה במבחן הנדרש, יפורסמו שמות המועמדים להסמכה בכלי התקשורת, על מנת לאפשר לציבור להתנגד למינוי כזה או אחר. הפרסום יבוצע בעיתונות היומית הארצית. כל התנגדות של מאין דבעי חייבת להיות מנומקת ונתוניה מוכחים. אנשים עם שלדים בארון עשויים להירתע מן המקצוע בשל סעיף זה.
  7. תשלום אגרה – לאחר כל אלו, בהיעדר התנגדויות או כשלים אחרים, נדרש המועמד לשלם אגרה בת כמה מאות שקלים בדרכו לקבלת ההסמכה הנכספת: חוקר פרטי בישראל.
  8. עבודה בפועל – עם קבלת ההסמכה רשאי החוקר הפרטי הצעיר לעבוד במשרד חקירות מורשה מטעם משרד המשפטים כשכיר, בפיקוח המשרד. לא ניתן לפתוח משרד חקירות עצמאי בשלב זה ומי שמעוניין בכל זאת בעצמאות תעסוקתית יוכל לספק שירותי מיקור חוץ למעקבים בעבור משרדי חקירות מורשים בלבד.
  9. מגבלה – חוקר פרטי עצמאי אינו מורשה להעיד בבית המשפט, מה שמגביל את עבודתו.
  10. פתיחת משרד חקירות רשמי באופן עצמאי תתאפשר לאחר 5 שנות ניסיון בפועל וכנגד תשלום אגרה שנתית.

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *