זמן חופשת לידה – עשרת הדיברות

אורח החיים המודרני וקצב ההתנהלות המוטרף של כל אחד מאיתנו ביום יום, לא מזמן לנו חופשות ארוכות. נשים רבות יכולות למצוא את עצמן מעט אבודות במהלך חופשת הלידה שלהן, הנמשכת שלושה או ארבעה חודשים עד שנה. לצד הטיפול המסור בתינוק, ההנקות וההחתלות חופשת הלידה יכולה להיות גם תקופה קסומה בחייכן.

קחו את זה לאט – הלידה והאמהות הצעירה, במיוחד אחרי לידה ראשונה, הן חוויות ממלאות סיפוק ואושר אך גם מלחיצות לגוף ולנפש. אל תמהרו  לחזור לשגרת החיים. תנו לגופכן ולנפשכן את הזמן הדרוש כדי לחזור לאיזון מחודש.
ההנאה שבהנקה – הנקה מעניקה לתינוקך את התזונה הטובה ביותר ומעבר לכך היא יוצרת קשר מיוחד בינך לבינו. הכניסה לשגרת הנקה תקינה יכולה להיות מלווה בתסכולים הדדיים ובכאב אבל היא שווה את ההשקעה וההתעקשות ובמידת הצורך כדאי לבקש עזרה של יועצת הנקה. יחד עם זאת, אם מאיזה שהיא סיבה לא תצלח לכם ההנקה, זה לא סוף העולם – גם ללא הנקה ניתן לגדל ילד בריא ושמח במסירות ובאהבה. קצת תמיכה – לצד התמיכה החשובה מבן (או בת) הזוג ומהמשפחה הקרובה, תוכלו למצוא קבוצות לאימהות צעירות, במרכזי הורות שונים. שם תוכלו לפגוש נשים שמתמודדות ממש כמוכן עם אמהות. כשהתינוק ישן, האמא ישנה –  בחודשי חייו הראשונים התינוק יונק אחת לכמה שעות גם בלילה וסובל מגזים משך שעות ארוכות . הדרך היחידה לאם לאגור שעות שינה מספיקות בחופשת לידה ולשמור על השפיות היא פשוט לקפוץ למיטה בכל רגע שהתינוק ישן. שבעלך יקפל כביסה – השינה שלך חשובה לך ולילדך. צאי לבלות – בגלל הצורך להיות מסורות בכל שעות היממה להזנה וטיפול בתינוק, נשים רבות מוצאות עצמן 'כלואות' בבית בחופשת הלידה, וחבל. עם קצת ארגון, שאיבת חלב וציוד מינימלי תוכלי לטייל עם התינוק ולשבת עם חברות בבתי קפה ובמיוחד באלה שהם 'baby friendly' שניתן ונוח להכניס אליהם עגלה. קודם כל תרגעי! – היכולת שלך להיות רגועה מקרין ומשפיע על ילדך. חשוב לזכור שהבכי הוא אמצעי התקשורת היחידי שלו (או שלה) עם העולם ולרוב אין פירושו סבל וכאב גדולים. התגובה לבכי צריכה להשתדל להיות רגועה ומרגיעה. בקשי מבן או בת הזוג לפנק אותך במסז'ים ופינוקים אחרים שירגיעו אותך. קראי שני ספרים במקביל – ספרי הלידה הרבים שחברות ובני משפחה הביאו לך הם מקור מהימן למידע על גידול התינוק ובאופן טבעי זהו גם הנושא שהכי מעניין אותך בתקופה זו בחייך. יחד עם זאת, על תוותרי על ההזדמנות להעשיר את חייך גם בדברים מעולמות תוכן אחרים. נסי , בין השאר לקרוא קצת בספר עלילתי בזמן חופשת לידה. אל תארחי – המבקרים הרבים שיטפטפו לביתך בחודשים הראשונים של חופשת הלידה באים לראות את הרך הנולד ואותך ולחלוק איתך את האושר שנכנס לחייך. הם יודעים שאת עייפה ולא מצפים שתארחי אותם או תפתחי להם שולחן. וותרי על האינסטינקט הטבעי להיות מארחת טובה. בקשי מבן הזוג שתמיד יהיו בבית שתיה קלה ועוגיות וזה מספיק. לצאת לדייט עם הבעל – אמא שלך (וגם אבא), גם אם לפעמים יש לה הערות מעצבנות, היא קרש הצלה של ממש. אחת לכמה זמן, היא תשמח לשמור על הנכד הטרי לכמה שעות. צאי עם בן (או בת הזוג) להצגה, לסרט, למסעדה או לכל בילוי שמתחשק לכם. זו הזדמנות מצויינת להתאוורר ולהשקיע בזוגיות. קבלי את גופך – הגוף שלך יחזור בהדרגה לממדיו הקודמים ומה שלא יקרה מעצמו יקרה עם קצת עזרה של אימוני כושר ודיאטה קלה. בינתיים, אם את מניקה, השדיים שלך ענקיים והגוף חוזר לעצמו לאט לאט. אל תאיצי בו. אם צעירה וקורנת מאושר היא דבר יפיפה וכמה קילוגרמים עודפים לא ישנו את זה.