עשרת הדיברות לבית ירוק וחסכוני יותר

עשרת הדיברות לבית ירוק וחסכוני יותר

המגמה בכל העולם היא לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בסביבה ובאדם על ידי בנייה חכמה וירוקה. גם בישראל הבינו כי לבנייה ירוקה יש יתרונות רבים גם מבחינה בריאותית וגם מבחינה חסכונית. לפניכם עשרה עקרונות חשובים בבנייה ירוקה.

  1. מיקום חכם – בית ירוק הוא בית שהמיקום לבנייתו הוא מיקום חכם המאפשר ניצול של אור שמש טבעי ואוורור טבעי על ידי הרוח ובכך צמצום של שימוש במכשירים חשמליים.
  2. בידוד תרמי – בידוד תרמי של הגג והחלונות שומר על הטמפרטורה בתוך חלל הבית, מונע כניסה של קור בימי החורף והתחממות יתר בימי הקיץ החמים. מדובר באלמנט חשוב שיעזור לדיירי הבניין לחסוך כסף רב מעצם העובדה שהם ייאלצו להשתמש פחות במכשירים חשמליים על מנת לווסת את הטמפרטורה בבית.
  3. הקטנת פגיעה בסביבה – בית ירוק הוא בית שבנייתו אינו פוגעת בסביבה. בשביל לצמצם את הפגיעה בסביבה חשוב למצוא אתר נוח שאינו דורש כריתת עצים, שיטוח גבעות או כל פגיעה אחרת בסביבה.
  4. ניצול משאבים של הסביבה – בית שנמצא באזור שטוף שמש יינצל את אנרגיית השמש בעזרת קולטנים סולאריים ויצמצם שימוש בחשמל. בית שנמצא באזור בו ישנה רוח חזקה, הוא בית שניתן לרתום לשירותיו את אנרגיית הרוח.
  5. מקטיני זרימה – פטנט חדש שמשתמשים בו בבתים הירוקים הוא מכשיר שמצמצם זרימה בברזים. בצורה כזאת הזרם הוא זרם חזק מצד אחד אך אינו מוציא יותר מדי מים. על ידי התקנה של מקטיני הזרימה, ניתן לחסוך מים רבים.
  6. מערכת חימום מים חסכונית – בבתים ירוקים מותקנת מערכת חימום מים שמבוססת על גז ולא על חשמל, שמהווה תחליף זול ונקי לחימום של מים בחורף, כאשר אין אפשרות להשתמש בדוד שמש.
  7. מיחזור – בשביל שהבית יהיה ירוק, הוא צריך להיבנות תוך שמירה על מיחזור. כמו מיחזור של מים אפורים ומיי ביוב, שאינם ראויים לשתייה אמנם, אך יש להם תפקידים רבים וחשובים אחרים. בנוסף, יש למחזר את הפסלות שנשארת לאחר בניית הבית, מיחזור של חומרי בניין, עצים, מתכות וכדומה.
  8. נורות חסכוניות – כאשר בונים בית בבנייה ירוקה, מנסים לצמצם את השימוש באנרגיה מזהמת. חשמל הוא כאמור אנרגיה שהפקתה היא תהליך מזהם מאוד ולכן יש שאיפה לצמצם שימוש בחשמל. למטרה זו בכל הבתים הירוקים מותקנות נורות חסכוניות מיוחדות שצורכות רק רבע מהחשמל אותו צורכת נורה רגילה.
  9. חומרים בריאים – בתים רבים מכילים הרבה מאוד חומרים רעילים ומזיקים. כאשר בונים בית ירוק משתדלים לצמצם ככל הניתן שימוש בחומרים רעילים והעדפת חומרים בריאים כגון צבעים שמבוססים על מים, דבקים ללא מסיסים אורגניים נדיפים ובגדול שימוש נרחב בחומרים שהם ידידותיים לסביבה ולאדם.
  10. תחבורה – בית ירוק הוא בית שמאפשר חיים ירוקים. חלק גדול מזה הוא שימוש בתחבורה ציבורית. בתים ירוקים נבנים תוך כדי התחשבות בזמינות והנגישות שלהם לתחבורה ציבורית.

Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *