עשרה טיפים לטסים ולקונים בדיוטי פרי

כאשר אנו עומדים לנסוע לחו"ל, חלק גדול מהחוויה הינה הרכישה בדיוטי פרי. צרכנים רבים ממתינים עד להגעתם לנתב"ג על מנת לרכוש מוצרי קוסמטיקה, ספורט ומוצרי חשמל וזאת על מנת ליהנות מהפטור ממכס. עו"ד הדס יעקובסון, מהמדור לליווי משפטי במועצה הישראלית לצרכנות, ריכזה כמה טיפים לטסים ולקונים בדיוטי פרי.

יש לשים לב לכך שהרכישה בחנויות הדיוטי פרי, בשונה מרכישות אחרות, מחייבת ערנות לבל יתעוררו מספר בעיות:

  • רכישת מוצרים פטורים ממכס במסגרת הנחות כמות (3+1 למשל) עלולה לגרום לצרכנים לעבור את מכסת המוצרים הפטורים ולתשלום קנסות כבדים בשל כך.(שימו לב, בחנויות יש שילוט המציין את כמות המוצרים הפטורים).
  • הרכישה נעשית סמוך לעלייה למטוס, כאשר הצרכן נמצא בלחץ של זמן, לא שם לב לפרטים ולעיתים קרובות לא מברר את כל המידע הנוגע לעסקה.
  • ציון המחירים בדולרים ולא בשקלים, גורם לנו לעשות טעויות הנוגעות לכדאיות העסקה.
  • כניסה לחנויות מתאפשרת רק ליוצאים לחו"ל. בהתאם, צרכן שירצה לבטל עסקה, או להחליף מוצר, עלול להיתקל בבעיה להגיע בשנית לחנות (לאחר שישוב ארצה).

 

מעבר לנסיבות שתוארו לעיל, המייחדות את הקנייה בדיוטי פרי, החוקים המגנים על צרכנים ברכישות בארץ אינם אפקטיביים כאשר מדובר ברכישות המבוצעות בדיוטי פרי ועל כן חשוב לזכור את הדברים הבאים:

טיפים לצרכנים:

ü      בררו את כמות המוצרים הפטורים ממכס בכניסה לישראל והימנעו מרכישת טובין מעל הכמות הפטורה.

ü      חשוב לשים לב: מוצרים מסוימים עוברים את הכמות הפטורה ממכס אף בעת רכישה של מוצר בודד (לדוגמא: בקבוקי אלכוהול מוגדלים, אשר מכילים שני ליטרים ומעלה ובכך עוברים את הכמות הפטורה של משקה אלכוהולי לאדם).

ü      בטרם הגעתכם לנתב"ג, התעדכנו בכמות הנוזלים המותרת לנשיאה בתיק היד. חשוב לזכור כי בטיסות למרבית היעדים חלות הגבלות קפדניות על כמות הנוזלים הניתנת לנשיאה בכבודת היד וכל חריגה, תביא להחרמת המוצר (לדוג' בקבוקי בושם, משחות שיניים וכיו"ב).

ü      חשוב לדעת, על פי הנחיות המכס, לא ניתן יותר להחליף בארץ מוצרים כמו סיגריות, אלכוהול ובשמים שנקנו בדיוטי פרי, אלא אם מדובר במוצר פגום. ניתן להחליף את המוצרים אך ורק בשטחי הדיוטי פרי.

ü      זכרו, החנויות בדיוטי פרי אינן מהוות חלק מרשת הסניפים של החברה ועל כן החלפה או ביטול עסקה תתבצע אך ורק בדיוטי פרי (בנסיעתכם הבאה לחו"ל). עם זאת, לחלק מהחנויות ישנם סניפים בודדים בארץ אשר ניתן לבצע בהם החלפות.

טיפים לנוחותכם 

ü      אם אתם מתכננים לרכוש מוצר מסוים וידוע לכם מראש, הגיעו לדיוטי פרי לאחר שערכתם סקרי השוואת מחירים וכשבידכם כל הנתונים הנוגעים למוצר.

ü      כאשר יש ברצונכם לבצע רכישות מתוכננות בדיוטי פרי, השתדלו והגיעו מוקדם ככל האפשר לשדה התעופה, על מנת שיתאפשר לכם לבצע את רכישותיכם בנחת וכך תקטינו את הסיכוי לטעויות ותותירו לעצמכם זמן לבירורים.

ü      השתדלו להימנע מרכישות בלתי מתוכננות של מכשירי חשמל ואלקטרוניקה. העלות הכספית הגבוהה וחשיבות טופסי הגילוי ותעודת האחריות הניתנת למוצרים אלו, דורשת קנייה שקולה ומדודה, כמו גם היכולת להשוות בין יצרנים שונים .

ü      אל תקנו מכשיר חשמל שאינכם זקוקים לו. קניתם ואינכם בטוחים בעסקה? הקפידו להשאירו באריזתו המקורית וזאת כדי לא להיתקל בקשיים במועד ביטול העסקה/ההחלפה.

ü      הפרדת אריזות – צרכנים רבים מלינים על כך שלאחר שרכשו כמה בקבוקי אלכוהול כבדים הבקבוקים נארזו יחד באריזת קרטון אשר אינה מותאמת לעומס ועל כן הבקבוקים התנפצו עם יציאתם מהטרמינל. על כן, הקפידו על פיצול של אריזות בקבוקי אלכוהול ודאגו לכך שהעומס על אריזות הקרטון לא יהיה כבד מדי בטרם יציאתכם.


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *