עשר סיבות מדוע ייעוץ ארגוני רגיל לא יתאים לכם

הרבה גופים פונים לקבלת שירותי ייעוץ ארגוני ומתאכזבים. המשרדים אינם מספקים את "הסחורה". לעיתים, זה נדמה שהייעוץ הארגוני עולה יפה לשעה קלה ואז חלה הדרדרות חריפה יותר במצב הארגון.

כאן רכזנו עבורכם 10 סיבות מדוע ייעוץ ארגוני רגיל לא מתאים לכם, לקרוא ולהפנים:

 

  1. ייעוץ ארגוני, כפי שהוא נלמד כיום במוסדות האקדמיים בישראל ובעולם על המתודולוגיות שלו, אינו עומד בקצב התפתחות הארגונית של חברות בארץ ובעולם, ומציע כלים חלקיים או מיושנים לטיפול בארגונים.
  2. מרבית החברות והגופים שזקוקים לשירותי ייעוץ ארגוני פועלים בתוך סביבה מורכבת, שייעוץ ארגוני מסורתי אינו מסוגל להעניק לה פתרונות מספיקים.
  3. ייעוץ ארגוני רגיל עוסק במקטעים שונים של הפעילות הארגונית והוא אינו מתמודד עם הארגון כגוף אחוד.
  4. בשיטות קונבנציונליות של ייעוץ ארגוני או הנדסת תעשיה מתעסקים בשיפור האנשים או התהליכים ולא בשיפור האינטליגנציה הארגונית.
  5. לא ניתן באמצעים הקיימים של ייעוץ ארגוני להיערך לעתיד לא ידוע.
  6. מהפיכת המידע, הגלובליזציה וגודלם של ארגונים בינוניים וגדולים אינו מאפשר מידול נכון של הפעילות הארגונית וראיה נכונה של כל המרכיבים שלה, אלה הגלויים ואלה הסמויים מן העין.
  7. ייעוץ ארגוני כרוך פעמים רבות בשינויים דרסטיים המעוררים התנגדות קשה בתוך הארגון ועלולים להרע את מצבו.
  8. כאשר ארגון נתון במצוקה תפעולית קשה, ייעוץ ארגוני מהדור הישן עלול להביא אותו עד לקריסה מוחלטת, שכן טיפול באותו מקטע של הארגון שבו מורגשת הבעיה, הוא פעמים רבות טיפול במקום שבו הסימפטומים באים לידי ביטוי ולא במקור הבעיה. התוצאות יכולות להיות החרפה של הבעיה או יצירת בעיה אחרת גרועה ממנה.
  9. אם אתם חברה גדולה או בינונית שמפעילה לפחות כמה עשרות עובדים, אתם כנראה פועלים בתוך מערכת מורכבת מבלי להיות מודעים לכך. למערכות מורכבות יש מאפיינים ברורים ודרכי התנהגות שאינם קשורים בהכרח לטיבם של אנשים או תהליכים בתוך הארגון, אלא לעצם טבעה של המערכת כמורכבת. ייעוץ ארגוני במתכונתו הנוכחית, אינו מותאם לטיפול במערכות מורכבות וחוקי ההתנהלות הטבעיים שלהן.
  10. כי אינכם מודעים לכך שאתם פועלים בתוך מערכת מורכבת, ולכן באמצעים קיימים של ייעוץ ארגוני או פיתוח ארגוני תוכלו להשיג במקרה הטוב רק שיפורים, אם אתם מבקשים להעזר בשירות ייעוץ ארגוני כדי לקפוץ מדרגה ולעבור פאזה, תזדקקו לשירות ייעוץ ארגוני למערכות מורכבות – עולם חדש ונפלא שמיד תחושו (אפילו אינטואיטיבית) שהכלים שלו יכולים לבצע טרנספורמציה של ממש בארגון שלכם.

הכותבת: שרה טיקטינסקי


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *