עשרה טיפים לחסכון בדלק

עליות המחירים של מוצרי צריכה בסיסיים כמו הקוטג', התוספת הבלתי נגמרת של המיסים וההתייקרויות התכופות במחירי הדלק חדשות לבקרים, כל אלו משפיעות על רמת החיים וחשבון הבנק של כל אחד מאיתנו. "עד שיגיע היום בו נתבשר על מהפכה והמחירים יירדו, כדאי ללמוד מספר טיפים שיסייעו לחסוך בצריכת הדלק ובהוצאות החודשיות", מסביר איימן תמימי הבעלים של מוסך 'האורגים' בחולון. "מדובר על פעולות שכל אחד יכול לעשות בבית", הוא מסכם.

מאז המהפכה התעשיית באירופה, דרך מודל ה-T של פורד ועד למכוניות של ימינו, הדלק הפך להיות מצרך קיומי ומרביתנו רוכשים אותו על אף מחירו הגבוה. לעיתים נדמה כי למרות המחאה החברתית בתקופה האחרונה והלחץ הציבורי על הממשלה, כולם יודעים כי דלק ימשיכו לקנות. אנחנו הרי תלויים בו. ואם תלות זו אינה מספיקה, נקודה נוספת המשפיעה על מחיר הנסיעה,  היא חוסר היציבות הפוליטי במזרח התיכון. מהגרעין של אחמדיניג'אד ועד השחרור של 'האביב הערבי', נראה כי כל פציית פה באזורנו מעלה את מחירו של ליטר בנזין בעוד כמה שקלים.

אפשר להתמודד עם מחירו הגואה של הדלק במספר אופנים. אחד מהם הוא למכור את הרכב. אחר הוא לא להניע אותו. יחד עם זאת, היות ופתרונות אלו אינם מציאותיים למרביתנו, ניתן ליישם מספר המלצות שיאפשרו מצד אחד להמשיך ולנסוע ברכב ומצד שני, לעשות זאת במינימום הוצאות. להלן עשרה טיפים לחסכון בדלק.

1. שירות עצמי

תוספת עבור שירות מלא בתחנת דלק יכולה להגיע עד למחיר של 21 אגורות לליטר. מילוי דלק בעמדת שירות עצמי חוסכת עלות זו, כאשר ההבדל בשירות אינו מורגש במרבית הפעמים. יש לשים לב כי על עמדת התדלוק קיים שלט המאשר כי העמדה משמשת לתדלוק עצמי.

2. נהיגה חסכונית

האצות ובלימות פתאומיות גורמות לבזבוז כסף. האנרגיה שמוציא הרכב בעת נהיגה שאינה במהירות קבועה גדולה יותר וכך גם צריכת הדלק. על כן, נהיגה מתונה (גלישה) לכיוון רמזור והתאמת מהירויות על פי השילוט והחוק ימנעו בזבוז דלק והוצאות מיותרות.

3. בדיקת צמיגים

לחץ אוויר שאינו מתאים לצמיגים בין אם הוא גבוה או נמוך מדיי, מגביר את צריכת הדלק. ולכן, מומלץ לוודא בכל מספר ימים כי לחץ האוויר בצמיגים תואם להוראות היצרן. שמירה על לחץ נכון חוסכת דלק, תורמת לבטיחות ומאריכה את חיי הצמיג.

4. כיוון גלגלים

פעולה זו מוכרת יותר בשם 'כיוון פרונט' ומטרתה ליישר את זווית הגלגלים ביחס להגה. כיוון מקצועי יביא לכך כי גלגלי הרכב מכוונים בצורה נכונה ואינם מוסטים לכיוון אחד. במצב זה הרכב יתאמץ פחות במהלך הנסיעה וצריכת הדלק תקטן.

5. פינוי תא המטען

משקל הרכב משפיע על צריכת הדלק. ככל שהרכב כבד יותר, הוא צורך יותר אנרגיה ודלק. הסיבה לכך טמונה בעובדה שמשקל משפיע על החיכוך (התנגדות) של הרכב עם הכביש וככל שהחיכוך גדול יותר, כך האנרגיה שהרכב מוציא כדי לעבור מרחק נתון גדולה יותר. על מנת להפחית את צריכת הדלק, יש להקפיד כי תא המטען לא יכיל חפצים מיותרים אשר עשויים להכביד על המשקל הכללי של הרכב.

6. טיפולים בזמן

תחזוקה נכונה של הרכב חוסכת דלק. טיפולים בזמן, שימוש בחלקים מקוריים, נהיגה נכונה ושמירה על לחץ אוויר בגלגלים. כל אלו פעולות התורמות לנסיעה בטיחותית ולצריכת דלק תקינה המתבטאת בהוצאות רכב מופחתות.

7. השוואת מחירי הדלק

לא כל תחנות הדלק שוות. לא בשירות ולא במחיר. מומלץ לעשות השוואת מחירים אחת לתקופה באינטרנט ולהכיר את מחירי תחנות הדלק בסביבה בה גרים. פערי המחיר בין תחנות של אותה חברה ובין החברות השונות, עשויים להיות משמעותיים ולהגיע לעשרות ואף מאות שקלים בחודש.

תכנון הנסיעה8.

דרך קצרה יותר, צריכת דלק קטנה יותר. מומלץ לתכנן את מסלול הנסיעה עוד בטרם היציאה מהבית באמצעות כלי תכנון דרך כמו שירותי מפות באינטרנט או תוכנת GPS. רצוי לבחור בדרך הקצרה והמהירה ביותר.

9. דוממו מנוע בזמן עצירה

כבו את הרכב אם אתם מחנים אותו ליותר מכמה דקות. כיבוי המנוע בזמן עצירה יכול לחסוך כ-20% ויותר מצריכת הדלק של הרכב.

10. נסיעה משותפת

רוצים לחסוך? אל תסעו לבד. אחת הדרכים לחסוך בדלק ולשמור על הסביבה היא להצטרף לרכב של אנשים אחרים (שכנים או חברים) הנוסעים לאותו כיוון, או לחילופין להזמין אותם לנסוע אתכם ולהשתתף בדלק. בצורה זו תקטינו הוצאות ותשמרו על הסביבה.

על איימן:

את המשיכה למכוניות גילה איימן תמימי בילדותו. כנער הוא החל לתקן רכבים של בני משפחה וחברים ובגיל 14 החליט ללמוד את מקצוע המכונאות. לאחר הלימודים הוא השתלב בתחום כאשר המקצועיות והיחס האישי לכל לקוח היו נר לרגליו מאז ועד היום. בשנת 94 חנך איימן את המוסך הראשון שלו בגבעה הצרפתית בירושלים שזכה להצלחה רבה ולפני שלוש וחצי שנים החליט להתרחב ולפתוח את מוסך 'האורגים' באזור התעשייה בחולון.

ייחודו של המוסך בידע מקצועי נרחב במנועי דיזל המאפשר לצוות המכונאים לטפל במגוון רחב של כלי רכב, בנוסף לאלו עם מנוע הבנזין. תחומים נוספים בהם מתמחה הצוות המקצועי כוללים מיזוג אוויר, חשמל, הרכבה ופירוק של מנועים וגירים מייבוא, שטיפת מכלולים, תיקון אגזוזים, מצברים, הכנה לטסט, כיוון פרונט והחלפת צמיגים.


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *