עשרת הדיברות למעצב האתרים המתחיל

אז בחרת להיות מעצב אתרים…

עיצוב אתרים היא עבודה קריאייטיבית שטומנת בחובה סיפוק רב אך יחד עם זאת תסכול רב.
כמו כל עבודה יש לה עליות ומורדות, להלן נציג עשר דיברות שינסו למתן את המורדות וייתנו לך את הכלים שיעזרו לך להנות מהעבודה ולמזער את התסכול.

עשר הדיברות למעצבי אתרים

 1. קשה להסתדר עם הלקוחות: כמובן שלא עם כולם, אולם סביר להניח שרובם יעשו לכם כאב ראש. סביר להניח שכאשר תסיימו איתם כבר לא תרצו לשמוע מהם לעולם…
  ייתכן שיהיו פעמים שתיאלצו להוציא מוצר שאתם לא 100% שלמים איתו, אבל זיכרו שהם הלקוחות והם משלמים עבור התוצר שהם רוצים, אתם חייבים להגיש להם מוצר גמור.
  על מנת להתמודד עם מצבים קשים מהסוג הזה עליכם לעגן את סדר העבודה בחוזה, אחרת הם ירצו שתעבדו בשבילם "בחינם". ההמלצה היא להגדיר מספר מסויים של "סבבי תיקונים", אל תתחילו עבודה מבלי לחתום על חוזה כזה, לעולם!
 2. תיק עבודות: אתם חייבים תיק עבודות. אל תצפו שמישהו יעסיק אתכם בלי לראות עבודות קודמות שלכם. הבינו, מעצב בלי תיק עבודות הוא סמל לחוסר ניסיון, חוסר רצינות ואפילו עצלנות, אתם לא רוצים את זה. הכינו תיק עבודות מרשים, אפילו אם זה מצריך אתכם לעשות כמה עבודות ראשונות בחינם.
 3. לטשו את המוצר שלכם: אם יש פיצ'רים באתר כמו לדוגמא "שורת חיפוש באתר", סרגל כלים, או תמונות מתחלפות, הוסיפו אותם בתור "מוצר" להצעת המחיר.
 4. הלקוח לא תמיד צודק! : כן, כן, שמעתם נכון. הלקוח שכר אתכם כאנשי מקצוע, אם הוא מציע הצעות "מפגרות" לא צריך להסכים איתו. בסופו של דבר המוצר שלו נכנס גם לרזומה שלכם ואתם לא יכולים להרשות לעצמכם פדיחות. כמובן שהדברים צריכים להתנהל בחן ולהסביר לו מדוע הוא טועה. נסייג את הדיבר הזה בכך שלפעמים אין ברירה אלא לציית. נסו להימנע מהמצבים האלה.
 5. חוויית משתמש: נעשה את זה קצר… בעיצובכם אתר, תמיד חישבו על טובת הגולש ועל נוחות ההתמצאות באתר.
 6. כאשר המוצר גמור, עיזבו אותו, התקדמו!: כל מעצב אתרים מתחיל צריך להבין שברגע ששולם הכסף והעסקה נחתמה (המוצר הוגש) האתר כבר לא ברשותו. כמובן שיש להציע תמיכה בשבועות הראשונים. אולם, אם הלקוח מתחיל לחרב את האתר, אין זו בעיה שלך יותר (עם כל הצער שבדבר).
  לכן, סיימתם את העבודה? הכינו מספר צילומי מסך על מנת להכניס את העבודה לתיק העבודות שלכם והתקדמו לעבר הלקוח הבא.
 7. דעו לומר "לא": אם אתם מרגישים שאין כימיה עם הלקוח וכי הוא הולך למרר לכם את החיים עם הבקשות והתיקונים שלו, ברמה שממש תוציא לכם את הרוח מהמפרשים. פשוט סרבו לקחת את העבודה! לקחת את העבודה עלולה להסתן כגול עצמי שישאב מכם אנרגיה וזמן יקרים ולא להשתלם בדיעבד.
 8. זה אף פעם לא עובד מהפעם הראשונה: עיצוב אתרים, כאמור, יכול להיות מתסכל ביותר, תמיד יהיה איזה כפתור סורר  שלא יעבוד, תמונה שלא תתמקם ועוד אלף ואחד דברים ש"ישגעו" אתכם. אתם חייבים לגלות אורך רוח וסקרנות לפתור את הבעיות האלה, גם אם זה לוקח שעות או ימים. היו מוכנים לכך וקבלו את זה באהבה – זה מה שיעשה אתכם מומחים.
 9. אל תפסיקו ללמוד!: עולם העיצוב בכלל ועולם העיצוב האינטרנט הפרט הם דינמיים ומתחדשים כל הזמן, טכנולוגיות שהיו רלוונטיות לפני חמש שנים עלולות להיות לא רלוונטיות בעוד שנה, מחבותכם להישאר מעודכנים ולדעת לאמץ את השפות השונות.

10.  התמחו!: מעצב אתרים הוא שם תואר נרחב ביותר. נסו למתג עצמכם בנישה מסויימת (למשל, מעצב אתרי תדמית), והיו הכי טובים בנישה הזו. בהצלחה!

המאמר הוגש לכם באדיבות "תן דיברות"

 


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *