הכנה לאודישנים – עשרת הדיברות

אודישנים לבוא מוכנים הכלל הראשון והמובן מאליו הוא להגיע מוכנים פיקס עם הטקסט שקיבלתם לאודישנים. אין מקום לטעויות ולבלאק – אאוטים. אם שכחתם את הטקסט כנראה שלא תהיה לכם הזדמנות שניה.לתפקידי משחק בתיאטרון, בקולנוע או בטלוויזיה הם שער כניסה הכרחי לכל שחקן ושחקנית מתחילים. חווית האודישנים לא חייבת להיות מסוייטת ובלתי נעימה, אם תגשו אליה בגישה הנכונה. כדי לעזור לכם לקבל את תפקיד חייכם או את זה שיכניס אתכם לתעשייה, הכנו עבורכם את עשרת הדיברות להכנה למבחני בד.

אנרגיות חיוביות – מדיטציה, יוגה, דמיון מודרך, אמירות חיוביות מול המראה וכל דבר אחר שעובד עבורכם, יעזור לכם להגיע לאודישן באמונה ובביטחון שהתפקיד שלכם. דמינו את האודישן שלכם בבית – שהוא מוצלח והתגובות נלהבות ואולי תעזרו לזה לקרות גם במציאות.

טקס הכנה – אודישן מוצלח יכול להיות היום הראשון של חיים חדשים בעבורכם ולכן כדאי לעשות הכנה טובה לאודישנים : שנו טוב בלילה שלפני, בטלו פגישות מעיקות, אכלו טוב והגיעו אחרי מקלחת מרעננת או כל דבר אחר שיביא אתכם למיטבכם.

להביא משהו מיוחד – בהכנה למבחן הבד, אל תסתפקו בפרשנות שגרתית וטריוויאלית של הטקסט, נסו למצוא את החיבור האישי שלכם או זוית אחרת ומקורית, משהו שיגרום לבוחנים לבחור אתכם על פני שורה של שחקנים טובים אחרים.

להכיר את הבמאי – בהכנה לאודישן, כמו בהכנה לכל ראיון עבודה, הכירו היטב את הבמאי או המפיק שאתם נבחנים מולם : איזה פרוייקטים הם עשו, מה הטעם שלהם בבחירת שחקנים ונסו לתת להם את מה שהם מחפשים.

מה לא לעשות?

לא לאחר – אודישנים יכולים להמשך ימים שלמים מבוקר עד ערב ולפעמים יבקשו מכם לחכות כל היום בחדר ההמתנה. אחרי כמה ימי אודישנים מעייפים מהסוג הזה יכול להיות שתגידו לעצמכם : 'אני אבוא אחרי הצהריים כדי לא לחכות שעות' – אבל אז אולי תפסידו את ההזדמנות שלכם.

לא להלחץ – בהכנה לאודישנים ובאודישנים עצמם, לחץ לא יכול להועיל אלא רק להזיק. אודישן הוא הזדמנות שצריך לקחת אותה בשמחה, ברוגע ובזרימה.

לא להבהל מטעויות – אם כבר עשיתם טעות באודישן, אין כבר דרך חזרה. אל תתקעו, תתנצלו, תתרפסו ובטח שאל תבכו. נסו לאלתר את דרככם החוצה מהפדיחה – ואם אתם באמת מוכשרים יכול להיות שהבוחנים יאהבו את הדרך שהתמודדתם עם זה.

לא לבנות רק על הטקסט – יכול להיות שצוות ההפקה שיבחן אתכם לתפקיד ינסה לבדוק את האיכויות שלכם כשחקנים עם טקסט אחר מזה שהתכוננתם אליו. בהכנה לאודישנים תמיד תכננו קטע נוסף והיו פתוחים להפתעות.

לא לוותר – בין אם היה לכם אודישן מוצלח ובכל זאת לא התקבלתם או 'אוי-דישן' גרוע, אל תתנו לזה להרפות את ידיכם. משחק הוא לא מקצוע קל ורק העקשניים והנחושים צפויים להצליח.

אודות הכותב:

יוני ג.  שחקן, השתתף במספר סרטים והפקות, בוגר קורסים רבים למשחק ודרמה (נשר מבית צבי)
חוטא בכתיבה, אוהב לעזור
בהצלחה, או כמו שאומרים בענף – Break a leg.

*המידע במאמר זה הוא המלצה אישית בלבד ואינו ידע מקצועי.