10 הדיברות לעריכת צוואה

עשרת הדיברות לעריכת צוואה:

מרבית האנשים עורכים צוואה במטרה להבטיח את חלוקת רכושם לאחר מותם כאשר לא תהיה להם עוד שליטה עליו. ההחלטה להתמודד עם נושא זה אינה פשוטה אך המטרה מובנת למי שעורך אותה: שרכושו יגיע לקרוביו ולאנשים שהוא אוהב. רבים הם האנשים שלא מעוניינים להתמודד עם נושא זה. למרות הקושי, כדאי לערוך צוואה. אנו ממליצים להתייחס להיבטים הבאים:
1. אדם שאינו משאיר צוואה אחריו חלוקת רכושו תעשה על פי חוק: לבן הזוג של הנפטר חמישים אחוזים ולילדיו חמישים אחוזים. במידה ולנפטר אין בן זוג או ילדים, הרכוש יועבר לקרוב משפחה רחוק יותר. כל אדם המעוניין בחלוקה שונה, חייב לערוך צוואה.
2. מומלץ לשכור שירותי עורך דין המתמחה בנושא ירושות או מנהל עיזבון.
3. מומלץ מאוד לפרט בצוואה את הנכסים, מי עתיד לרשת אותם, איך תתבצע החלוקה ומתי (למשל מהו הנכס שהנכד יקבל כאשר יגיע לגיל מסויים).
4. לצוואה לא חל חוק התיישנות ועל כן יש לעדכנה עד כמה שניתן אחת לכמה שנים כאשר תינוק נולד, בעת גירושין, פטירת אדם, כאשר מצב כלכלי משתנה, או מצבו הרפואי של המוריש משתנה. הצוואה האחרונה היא זו הקובעת.
5. מומלץ לחתום על צוואה בפני עורך דין, שני עדים ואף להצטייד באישור רפואי המעיד כי בעת החתימה המוריש הינו אדם בריא וכשיר להחלטה זו במטרה למנוע ערעורים עתידיים בידי מי שנפגע ממנה.
6. מינוי של מנהל עיזבון יכול להיות קריטי וחשוב מאוד. מנהל עיזבון דואג לאיתור יורשים, איסוף הרכוש ושמירה עליו, הסדרת חלוקת הרכוש בין היורשים בהתאם לצוואת הנפטר. במידה ולא קיימת צוואה – יחולק הרכוש על פי חוק (ראה סעיף 1).
7. פנייה לבעל מקצוע, עורך דין המתמחה בנושא צוואות וירושות היא חשובה לשמירת אחדות ושלום בית במשפחה ברגע קריטי, וחשובה כמובן לשמירת רכוש המשפחה וחלוקתו בדיוק לפי רצונכם.
8. עריכת צוואה רצויה למעשה  לכל אדם. גם במשפחה בה לנפטר יש בן/בת זוג וילדים, הוא יהיה מעוניין כי רכושו יעבור לדוגמה: בתור התחלה לבן הזוג ורק לאחר פטירתו יעבור לילדים. או שהכסף יועבר רק לאחר חתונת הילדים וכו'.
9. אין אדם שמעוניין לחשוב יותר מדי על מותו שלו ועל העתיד מעבר לחייו. אבל, וזה אבל גדול:  אין כמעט אדם שאדיש לעתיד יקיריו ולמה שיקרה לרכושו לאחר פטירתו.
10. לצוואה יש דרישות מיוחדות בחוק ורק מילוי הדרישות מבחינת צורת הצוואה מכשירה את המסמך כצוואה תקפה. מסמך שאינו עומד בדרישות כצוואה תקפה לא יקנה שום זכויות ואינו שווה את הנייר עליו הוא נכתב. ניסוח נכון של תוכן הצוואה ימנע פגיעה ביורשים, ימנע אפשרות של שינוי הצוואה בעתיד על ידי בן הזוג היורש במקרה של צוואה הדדית, ועשוי למנוע "תאונות מס", כלומר מיסוי הרכוש במקרים שניתן למנוע זאת.

למידע נוסף על עריכת צוואה על ידי מנהל עיזבון, עורך דין ירושות וכו' ניתן לפנות כאן: http://www.karsh-haran.com/


Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *