10 טיפים איך לעבור את המיונים לדיילות אוויר

צעירים וצעירות רבים רוצים להיות דייל אוויר או דיילת אוויר, בהחלט מדובר על עבודה מהנה שמאפשרת לראות מגוון רחב של יעדים גלובליים אך גם על עבודה מאתגרת ולעיתים קשה שלא מתאימה לכל אחד ואחת. לכן ישנו תהליך של מיונים לדיילות אוויר שנועד להפריד בין מי שמתאים למקצוע למי שלא מתאים וזהו שלב מקדים לפני קורס דיילות אוויר שנמשך כחודשיים.

1. הקפדה על הופעה חיצונית

לא חייבים להיות מלכות יופי או לא לאכול שבוע לפני מיונים לדיילות אך כדי להיות דיילת חשובה הופעה החיצונית מכובדת וייצוגית, בעיקר בהיבט של טיפוח אישי בסיסי ולבוש הולם. לא להגיע למיונים בלבוש צבעוני או חשוף מדי אלא אלגנטי ומכובד, שיער אסוף ועם איפור קל.

2. ראיון אישי באנגלית

חלק מהותי במיונים לדיילות, הרי כל דיילת אוויר או דייל אוויר חייבים לדעת אנגלית כחלק בלתי נפרד מהמקצוע. רצוי להתכונן לחלק זה מראש באמצעות סימולציות דיבור באנגלית ותרגום קורות החיים, לא להילחץ ולדבר שוטף ולעניין.

3. להתייחס לכל הבוחנים בראיון

הראיון האישי באנגלית מתנהל מול שלושה אנשים (נציגי אל-על ומכון הבדיקה), חשוב להתייחס במידה מסוימת לכל היושבים מולכם ולא רק לזו ששואלת את השאלות.

4. מבחני המחשב במיונים לדיילות

זהו השלב השני במיונים לפני קורס דיילות אוויר. ישנם כמה מבחנים באנגלית, בידע כללי, הבנת הנקרא, מתמטיקה פשוטה והבנת הוראות במרחב. כל מבחן כולל כמה שאלות או חלקים קצרים וחשוב להישאר מרוכזים ולא להילחץ.דייל אוויר

5. דינמיקה קבוצתית

רק מי שעבר בהצלחה את שני השלבים הראשונים ממשיך לשלב שלישי ואחרון של הליך מיונים לדיילות ראשוני זה. חשוב להשתתף בדיונים ובסימולציות אך לא להתפרץ לדברים של אחרים, לא להתווכח, להראות שיתוף פעולה עם המנחים והמועמדים האחרים ובאופן כללי לא להתבלט יתר על המידה.

6. מתן תשובות יעילות

שלב הדינמיקה הקבוצתית כולל גם סימולציות ושאלות כלליות לגבי דיילות אוויר, חשוב לספק תשובות בהירות ויעילות ולספק פיתרונות טובים לכל סיטואציה. למשל להדגיש את בטיחות הנוסעים, איכות השירות, חשיבות האחריות, יצירתיות ועבודת הצוות.

7. שמירה על שירותיות ואדיבות

מיונים לדיילות כוללים גם דילמות וסיטואציות לדוגמא על מנת להעריך את כישורי השירות של המועמדים, חשוב לא לשחק יתר על המידה את הסיטואציה אלא לנסות להגיע לפיתרון ששם דגש על אדיבות ורמת שירות עליונה ללקוחות.

8. ראיון אישי נוסף

מועמדים למשרת דיילת אוויר או דייל אוויר שעברו של הליך המיונים לדיילות הראשון מוזמנים לראיון אישי נוסף מול דייל ראשי. חשוב להקפיד על נחישות ולהראות רצון אמיתי לשרת במקצוע הדיילות למרות קשיים ואתגרים של העבודה.

9. להישאר רגועים

אסור להתרגש או להיקלע למצוקה עקב יחס לא נעים או שנראה פוגעני במהלך מיונים לדיילות, זה חלק מהתהליך שמדמה סיטואציות אפשרויות בעבודת דיילת אוויר. קור הרוח הוא מהותי למעבר המיונים.

10. לא לוותר ולהיות מוכנים לעבוד קשה

מיונים לדיילות הם השלב הראשון לקראת עבודה מרתקת ומאתגרת, חשוב להגיע עם מוטיבציה גבוהה והכנה מתאימה ולהיות מוכנים לעבוד קשה לכל אורך הדרך. יש לזכור כי גם אם נופלים במיונים אפשר לערער או לגשת שוב ולא לוותר על החלום.

אודות כותב המאמר:
ירון טירקל, דייל וותיק וחובב כתיבה.

*הטיפים וההמלצות הנ"ל מהווים המלצה בלבד והם חוות דעתו האישי של הכותב, לא מדובר על נתונים רשמיים או מחייבים כלפי חברת אל-על או כל גורם אחר ואין לראות בכתוב כללים ברורים למעבר של הליך מיונים לקורס דיילות אוויר או להצלחה בקורס הדיילות.