עשרת הדיברות לקומפוסט

עשרת הדיברות לקומפוסט

אנו יכולים לעזור בשמירת איכות הסביבה ע"י הכנת קומפוסט בעצמנו. מי שחושב שטיפול באותו קומפוסטר ביתי הוא קשה, כדאי מאוד שיקרא את הדברים הבאים שיסייעו לו ולגינה ה"ירוקה" שלו.


  1. בנו ומקמו נכון את מיכל הקומפוסט

קחו מיכל פשוט כמו חבית פלסטיק למשל, הגביהו אותה מעט מעל האדמה, חוררו בה חורי ניקוז תחתונים וצרו פתח פשוט. הנה לכם קומפוסטר ביתי מצוין. הציבו אותו מעל אדמה שאליה אפשר לנקז נוזלים ושממנה ייכנס חום למיכל.
2. הגודל כן קובע

הכנת קומפוסט אינה מסובכת אך הכול מתחיל מכך שכדאי מאוד לפורר או לפרק חומרים המוכנסים לאותו קומפוסטר ביתי. חלקים גדולים מדי, גם מעובדים לאט מדי ולכן נאלצים לחכות זמן רב לתוצאה המתבקשת.
3. לשמור על הלחות

קומפוסט ביתי דורש את תשומת הלב שלכם בכדי שהתערובת שבו לא תתייבש, ולכן יש לבדוק ולהרטיב אותה מעט במידת הצורך. במקרה והיא רטובה מדי ולא רק לחה, יש לבדוק אם חורי הניקוז פתוחים בכדי שיתרת הרטיבות תנוקז.
4. חפשו כלים או שדרוגים

בכדי להקל בתהליך של הכנת קומפוסט חפשו כלי ערבוב נוחים ואם אתם מהמהדרין אז בנו קומפוסטר ביתי עם אפשרות לערבול או נענוע.קומפוסטר ביתי
5. דאגו ליחסיות נכונה

קומפוסט איכותי הוא כזה המורכב ביחס של חלק אחד רטוב/ירוק על 25 חלקים יבשים/חומים בכדי לאזן בין הנתרן לחנקן. ככל שתדייקו יותר כך תקבלו חומר איכותי שיתרום רבות לגינה שלכם.
6. אל תתעלמו מהאקלים שבסביבתכם

כל אחד חי באזור אחר בארץ ועם אקלים שונה לגמרי. לכן יש להציב את אותו קומפוסטר ביתי במקום מוצל כשחיים באזור חם, ובמקום עם שמש באזור צפוני בעל טמפרטורות נמוכות.
7. לא לשכוח לערבב בקביעות

קומפוסט ביתי הוא בשליטה מלאה שלכם ולכן אתם אחראים על מלאכת הערבוב החשובה. תוצאה מוצלחת תגיע רק לאחר שהקפדתם על תשומת הלב, שדרוש לבדיקת התערובת ולערבוב שוטף, בכדי ליצור אחידות ואיזון בין החומרים.
8. הימנעו מאשפה ביולוגית

הימנעו מהכנסת הפרשות ושומני חיות במהלך הכנת קומפוסט לגינה שלכם ובייחוד אם אתם מגדלים שם ירקות ופירות, הם עלולים להכיל מחלות שיכולות גם לעבור אליכם בסופו של דבר.
9. אל "תחנקו" את המיכל

חשוב לשים לב למידתיות הנכונה בתוך קומפוסטר ביתי מאחר וחייבים לתת לחמצן לעשות את עבודתו. לכן שמרו על כמות סבירה ואל תעמיסו את המיכל יתר על המידה בכדי שהתהליך לא ייפגע.
10. לא תמיד צריך למהר

גם אם אתם מעוניינים להכניס דשא ירוק וליצור בעזרתו קומפוסט ביתי, חשוב לדעת כי לעתים כדאי לחכות מספר ימים עד שהוא יתייבש. כך הוא יכול לתרום יותר להאצת התהליך ולאיכות התוצאה הסופית.

אז שיהיה לכולם יום ירוק.

אודות כותב המאמר
ירון כספי, נאמן איכות הסביבה, מפעיל האתר ירוקת