עשרת הדיברות לנפגע בתאונות דרכים


על ידי: דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי, עורכי דין ונוטריון

אלי דורון, עו"ד – ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח) eli-doron@taxlawyers.co.il


עברתם תאונת דרכים אשר במהלכה נפגעתם או נפצעם, דעו כי הינכם זכאים לקבל פיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו לכם בתאונה.

איך זה עובד?

1. אישור משטרה – קיימת חובה לדווח למשטרה על תאונת דרכים עם נפגעים תוך 24 שעות מקרות התאונה. דרשו אישור מהמשטרה על עצם קרות תאונת הדרכים . באישור צריכים להופיע מלבד זמן ומקום התאונה גם פרטי הרכבים המעורבים , החברות המבטחות ופרטי הנפגעים.

2. תעודות מחדר מיון – ביקרתם בחדר מיון? דאגו לקחת עמכם עותק מהדו"ח הרפואי ומכל מסמך רפואי אחר שניתן לכם כגון הפניות לבדיקות , מרשמים , אישור בדבר ימי מחלה וכו'. הקפידו על רישום כל תלונותיכם הרפואיות .

3. צילום רשיון נהיגה , רשיון רכב ותעודת ביטוח חובה– יש להעביר את העתקי המסמכים הנ"ל לחברת הביטוח ולוודא כי רשיון הנהיגה רשיון הרכב ותעודת הביטוח בתוקף.

4. קביעת דרגת נכות – דרגת הנכות נקבעת ע"י מומחה שממונה מטעם בית המשפט. למעט חריגים הניתנים באישור בית המשפט אין לצדדים , לא לתובע ולא לחברת הביטוח , אפשרות להציג בפני בית המשפט חוות דעת רפואיות מטעמן . משכך קיימת חשיבות גדולה לקביעתו של המומחה מטעם בית המשפט , על פיו ישק דבר.

5. נזק שאינו ממוני – היינו "עוגמת נפש" ניתן לקבל בגינו פיצוי. מדובר על סכום מקסימאלי הקבוע בחוק ועומד כיום על סך 170,000 ₪ בקירוב . סך זה מתייחס לנכות צמיתה בגובה 100%. במקרה שאין נכות צמיתה כלל לבית המשפט שיקול לפסוק פיצוי בגין כאב וסבל עד לגובה 10% מהסכום המקסימלי.

6. הוצאות – יש לשמור על כל קבלה אשר הוצאה עבור הטיפול הרפואי אשר קיבלתם החל מתשלום עבור פינוי באמבולנס וכלה בתשלום עבור תרופות או מוניות.

7. חוקר חברת הביטוח- במקים רבים כאשר מתקבלת תביעה בגין נזקי גוף שולחות חברות הביטוח חוקר מטעמן אשר יחקור את האירוע. רצוי להיוועץ עם עו"ד לפני שמחליטים להיפגש עם החוקר. אם החוקר מפתיע אתכם בקשו שהות להיוועץ עם עו"ד. שימו לב, דברים שתאמרו לחוקר עלולים לעמוד לכם לרועץ בהמשך ניהול ההליך.

8. תאונת עבודה – באם מדובר בתאונת דרכים שהינה גם תאונת עבודה דהיינו תאונה שאירעה בדרך אל או מהעבודה או במהלכה יש לפנות לביטוח הלאומי בתביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה ולקבלת דמי פגיעה.

9. שכר טרחת עורך דין – החלטתם ללכת לעו"ד שיטפל בתביעה, החוק קובע את גובה שכר טירחה שיכול עוה"ד לגבות. מדובר על אחוזים מהפיצוי אשר ניתנים לנפגע. כך, תשלמו 8% באם העו"ד הגיע עם מסלקי התביעות בחברת הביטוח לפשרה לפני הגשת תביעה. באם הוגשה תביעה ובמהלכה הגעתם לפשרה, תשלמו 11% מגובה הפיצויי. 13% מגובה הפיצוי ישולמו כשכר טרחה לעורך הדין במקרה של ניהול הליך מלא בבית המשפט.

10. התיישנות – נדגיש כי תביעות מסוג זה, היינו תביעות לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, מתיישנות לאחר 7 שנים מיום קרות התאונה. לגבי קטין תקופת ההתיישנות נמנית החל מיום הגיעו לגיל 18.

אין לראות באמור לעיל כתחליף לייעוץ משפטי. עו"ד גיל מור הינו שותף ומנהל מחלקת נזיקין במשרד עורכי דין דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי.

רמת גן: רח´ החילזון 12, (בית הקריסטל)
טל´: 03-6127446, פקס: 03-6127449
חיפה: שדרות המגינים 58
טל´: 04-8526693 פקס: 04-8555976
רומניה: רח' סטפאן פרוטופופסקו 6 בוקרסט
שאלות לגבי המאמר ניתן להעביר למייל:
eli-doron@taxlawyers.co.il

אודות כותב המאמר

משרד עורכי דין דורון, טיקוצקי, עמיר, מזרחי, לו משרדים בר"ג (מתחם הבורסה), חיפה ורומניה (בוקרשט), הנו משרד עורכי הדין הגדול בישראל בתחום דיני מיסים, הכורך בין בקיאותו והתמקצעות בדיני המס לבין בקיאות והתמקצעות ספציפית בפעילות מסחרית / אזרחית מגוונת, הכוללת – עריכת עסקאות ישראליות ובינ"ל (קניה, מכירה, מיזוג, מיזמים משותפים ועוד) השלובות באלמנטים מסוים ובמאבקים אזרחיים/ מסחריים בפני בתי המשפט השונים.

המשרד, המונה כ – 35 משפטנים, כלכלנים ורו"ח, נוסד על ידי עו"ד ורו"ח יוצאי רשויות מס ולו ניסיון רב בדיני מס ישראלי אזרחי, ישראלי פלילי ובינ"ל, כמו גם, בהתנהלות אזרחית/ מסחרית מגוונת. למשרד 4 מחלקות מרכזיות :

מחלקת מס אזרחית – עוסקת בייעוץ שוטף לאזרחים המבקשים לתכנן את צעדיהם העסקיים, בארץ ובחול, ובייצוג אזרחים בפני רשויות המס, לשכות משפטיות והערכאות מוסמכות אחרות, במסגרת הליכי שומה, ערעורי מס שונים, פס"ד הצהרתים, בעיות גביה ועוד.

מחלקת מס פלילית – מלווה ישראלים אצלם התעוררה בעיית מס פלילית, אל מול רשויות מע"מ, מס הכנסה, מכס ועוד, אם בטרם נפתחה נגדם חקירה גלויה, אם לאחר פתיחתה של כזו ואם לטובת ניהול משפט פלילי. מחלקה זו, יצוין, פרסמה את הספר המוביל בתחום, הנקרא – "עבירות מס", המהווה נר לרגלי כל העוסק בתחום.

מחלקה אזרחית/ מסחרית – עוסקת במגוון נושאים אזרחיים, לרבות – עריכת עסקאות רכישה ומכירה ו/או עסקאות אחרות , ליטיגציה אזרחית מגוונת בפני בתי המשפט השונים, מאבקי שליטה, סכסוכים מסחריים, מאבקים בנקאיים, דיני עבודה, דיני חוזים, דיני משפחה, דיני נזיקין ועוד.

מחלקת נדל"ן – עוסקת במגוון רחב של עסקאות נדל"ן ומקרקעין, פרטיות ומסחריות. החל מעסקאות של השכרה ומכירה של דירה/ חנות וחלה בליווי יזמים בעסקאות ענק בארץ ובחול, המסתכמות במאות ובאלפי יחידות מגורים, מסחרי ועוד.

תל אביב – רמת גן: רח' החילזון 12, (בית הקריסטל)

טל': 03-6127446, פקס: 03-6127449

חיפה: שדרות המגינים 58

טל': 04-8526693, פקס: 04-8555976

טבריה: רח' הירדן 100א'

טל': 04-6717201, פקס: 04-6717203

http://www.adviser.co.il

לשאלות, ייעוץ או פגישה נא כתבו ל:

eli-doron@taxlawyers.co.il

מקור המאמר – http://www.reader.co.il/article/27695/עשרת-הדיברות-לנפגע-בתאונות-דרכים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *