שימוש ופרטיות בפייסבוק – עשרת הדיברות

השימוש בפייסבוק יכול להיות מאוד רב גוני ואפשר להגיד שבכלל מדובר במשהו מופשט, כל אדם מוצא שימוש לפייסבוק שמתאים לו והולם אותו בסופו של דבר. השימוש בפייסבוק שונה ממשתמש למשתמש וכמובן בין משווק למשווק, השימוש בפייסבוק הוא שונה במהותו כאשר מדובר באדם פרטי וכאשר מדובר בעסק שרוצה לפרסם בעזרתו.
לגבי הפרטיות… בואו נסכים שברגע שפתחת חשבון בפייסבוק וויתרת על מידה מסוימת של פרטיות (בנאדם שרוצה להישאר אנונימי שלא יפתח פייסבוק…) בכל אופן החלטתי לנסח כמה כללי אצבע לשימוש נכון ושמירה על מידה מסוימת של פרטיות, אני ממליץ עליהם לכל בעל חשבון בפייסבוק (לא צריך לסגור את חשבון הפייסבוק בשביל לשמור על מידת פרטיות סבירה).
רוב הכללים הם כללי "לא תעשה" אבל לדעתי הם משאירים מספיק חופש פעולה ואולי הם ירגיעו קמעה את הרצון לסגור את הפייסבוק.פרטיות בפייסבוק
להלן הכללים:

1. לא צריך לפרט את תאריך הלידה

מספיק לכתוב רק את השנה או לחילופין רק את התאריך מבלי השנה. כאשר מפרסמים את תאריך הלידה ניתנת להאקרים ולגופים זדוניים הזדמנות לפענח פרטים שהיינו מעדיפים שלא יגלו (לדוגמא סיסמאות שמכילות את אותן פרטים) אם כן, ניתן להסתפק רק בתאריך עצמו או רק בשנת הלידה.

2. לא תסגיר/י את הכתובת שלך:

אני יודע שזה נשמע ברור אבל ישנם משתמשים שעדיין עושים זאת, אל!

3. הצנע את חופשתך:

החלטת לצאת לחופשה, את/ה רוצה שכולם יידעו, יראו ויקנאו… המלצתי היא לפרסם את התמונות רק אחרי שחוזרים. כמו כן אין פירצה שקוראת לגנב יותר מאשר "עוד שלושה ימים ניו יורק…"

4. את הווידוי עושים אצל הכומר:

אף פעם אי אפשר לדעת מי צופה לך בפרופיל (למרות הפצרות חוזרות ונשנות של כל מיני אפליקציות מפוקפקות). לכן מידע כגון שימוש בסמים, עבירות על החוק, תלונות על הבוס, בגידות? הוא מידע שעדיף לשמור הרחק מה"פייס".

5. רוצים הנחה בביטוח?

אם אתם לא מעוניינים לשלם יותר ביטוח ממה שאתם משלמים עכשיו ו/או להתחיל לענות לכל מיני סוכני ביטוח על שאלות חודרניות, חיסכו מחשבון הפייסבוק שלכם פרטים כמו תחביבי ספורט אקסטרים פיראטי, התמכרויות לחומרים מסוכנים (גם חוקיים- כמו סיגריות). חברות הביטוח עלולות לעשות שימוש במידע מסוג זה, מידע לרעתכם שבגללו באמת תרצו לסגור את הפייסבוק..

6. שם הכלב הראשון שלכם.

אני מניח שנשאלתם בחייכם, במהלך רישום לאתר זה או אחר, "שאלה סודית".בהנחה שכן, המלצתי היא לא לספק את התשובה בפרופיל שלכם. (שם המורה הראשונה, שם הנעורים של אמא וכו…)

7. לא תתייגו חברים בתמונות שהם לא מופיעים בהן.

אין דבר יותר מעצבן מזה. זה ספאם וזה לא יביא לכם מכירות, נקודה.

8. תמונות ילדים.

המלצתי האישית היא לא להעלות תמונות של ילדיך לרשת. לא ניתן להעריך את היקף הפעילות של פדופילים בפייסבוק אך מניחים כי הם שם. כבר יצא לי לשמוע על קבוצה ששמה היה בסגנון: "להפוך לאבא או אמא הייתה המתנה הגדולה ביותר בחיי" שכל מטרתה הייתה לאסוף תמונות ילדים. לכן אני לא ממליץ להעלות תמונות ילדים לפייסבוק ולרשת בכלל (ואם כבר מעלים שהילדים יהיו לבושים)

9. אל תאשרו כל אחד (או: אשרו רק את מי שאתם מכירים)

זה נשמע לכולנו ברור ובטוח שכל אחד אומר שהוא מאשר רק את מי שהוא מכיר ובכל זאת אצל כולם יש כמה חברים שהם לא מכירים… (תודו!)

10. אל תעשו לייק!

לקבוצות שמכריחות אתכם לעשות לייק על מנת לחשוף/לראות תוכן מסוים. 99% מהקבוצות האלו הן ספאם, סקאם או פישינג.

אודות הכותב

אסי אייס, בלוגר בוואללה אישי, משתמש כבד בפייסבוק ומקדם עסקים קטנים באינטרנט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *