עשרה טיפים להעברת יום העצמאות בבטחה

1.       לפני הצבת מיתקן הצלייה בפחמים יש לבדוק את האזור המיועד, אם קיימים בו עשבים וצמחים שעלולים להידלק ולגרום לשריפה. את המיתקן יש להציב בצורה יציבה במקום פתוח, על שטח ישר ונקי מחומרים דליקים.

2.       מומלץ מאוד להצטייד באמצעי לכיבוי אש ולהציבו בהישג יד. אמצעי כיבוי יכול להיות מַטפֶה כיבוי אש, דלי מלא במים או בחול.

3.       יש להיזהר שלא לשפוך נוזל הצתה על הבגדים. בעת הרטבת הפחמים אסור – בשום אופן – להשתמש בחומרי דלק להצתת הפחמים. אסור בשום אופן לשפוך נוזלי הצתה ולהוסיף חומרי הצתה לאש לאחר הצתת הפחמים, גם אם נראה שהפחמים לא התלקחו כראוי.

4.       יש להרחיק ילדים ובעלי חיים מקרבת מיתקן הצלייה.

5.       אין להשאיר, ולו לרגע, מיתקן צלייה ללא השגחה. בסיום "חגיגת הבשר" יש לכבות את האש, ולהמתין עד להתקררות מיתקן הצלייה. אין לשפוך פחמים ואפר שלא התקררו לחלוטין לפחי אשפה – הם יכולים להמיס את חומרי הפלסטיק ולגרום להצתה ולשריפה בסביבה.

6.       שימוש במיתקן לצליית בשר באמצעות גז ייעשה אך ורק באוויר הפתוח. לאחר הצבת מתקן הגז – בצורה יציבה על משטח ישר נקי מעשבים ומחומרים דליקים אחרים – ולפני הפעלתו, יש לבדוק שצינור הגז שלם, אינו סדוק או יבש, כל החיבורים תקינים ואין שום דליפה. אם אתם חושדים שיש דליפת גז – אין להשתמש במיתקן הצלייה עד לתיקונו. הבדיקה לדליפה תיעשה באמצעות הברשת מי סבון – דליפה מתגלה על ידי בועות של הסבון הנוצרות בנקודת הדליפה – ולא בשום אמצעי אחר.

7.       במתקן גז – יש להדליק את הגפרור/המצית לפני פתיחת ברז הגז.

8.       בתום הארוחה השאירו את אזור השהייה שלכם נקי.

9.       אסור להפעיל זיקוקין דינור ואמצעים פירוטכניים אחרים במבנים סגורים המשמשים לשמחות ואירועים למעט אלה המותרים בתקנות ובאישור מכבי האש. הפעלת הזיקוקין תהיה על ידי מפעיל זיקוקין דינור מוסמך בעל רישיון תקף, ותיעשה בשטח פתוח, נקי מחומרים ומצמחיה העלולים להתלקח. בנוסף, יש למנוע גישת חוגגים לאזור הפעלת הזיקוקין.

10.   הפעלת הזיקוקין תהיה על פי אישור מאת הרשויות ובהתאם להגבלות כגון: אישור מכבי אש, אישור ממד"א, אישור משטרה והיתר ממשרד התמ"ת. לפני בחירת אתר להפעלת הזיקוקין יש לערוך סיור עם חבלן משטרה בשטח המיועד להפעלה ולרשום דוח עם כל הפרטים הרלוונטיים, כגון: מקום האירוע, תאריך, תרשים האזור כולל פרטים של נוף ודגשי בטיחות.

 אודות הכותב:
אנדרי מטיאס, מנהל אגף פרסום, הסברה והוצאה לאור במוסד לבטיחות ולגיהות.

לפרטים נוספים ולכל שאלה בנושא בטיחות וגיהות במקום העבודה ניתן לפנות למרכז המידע של המוסד לבטיחות ולגיהות, ללא תשלום וללא כל התחייבות, בטל: 03-5266455  או בדואל: info@osh.org.il

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *