כיצד מזהים מתחזים ברשת – עשרה טיפים מחוקר פרטי

רבים מאיתנו תוהים, האם מי שפונה אלינו ברשתות החברתיות או באתרי ההיכרויות הוא באמת מי שהוא טוען שהוא, או שמא הוא בכלל מישהו אחר…

רבות מהנשים המשתמשות באתרי הכרויות, הגיעו לא פעם לדייט מלאות צפייה לפגוש את הנסיך המסוקס מהפרופיל, וגילו תחתיו איש צפרדע שמנמן ומקריח, המבוגר מהנסיך בלא מעט שנים.

לא מעט גברים רווקים וגרושים, ריירו על הצעירה בביקיני הנועז מהכרטיס בג'יידייט, אך גילו את עצמם לפתע בדייט עם מישהי שיותר דומה לאמא שלה.

אז כיצד נמנעים מהפתעות לא נעימות? כיצד ניתן לדעת האם הדמות הוירטואלית שלפניכם אכן אמינה? מה כדאי לחפש ומה שווה לשאול כדי לחשוף את המתחזים? והאם קיימת סכנה במפגש עם מתחזים ברשת?

החוקר הפרטי עירד תמיר מעניק דרכים וטיפים רבים, כיצד לחשוף את המתחזים ברשת, וכיצד להימנע מאכזבות קשות.
 

 

לדברי עירד תמיר, רשת האינטרנט שורצת באנשים עם זהויות מסונטזות, שלא לומר בדויות לחלוטין. עיקר ההתחזויות נערכות בסצנת הפנויים פנויות, שם לרושם ראשוני קיים אפקט מיוחד, ושם גם מערכות הסינון עובדות שעות נוספות.

השאלה שגולשים רבים המחפשים ריגושים ברשת שואלים את עצמם היא: למה לחשוף את הגיל האמיתי, אם אני, בתוך תוכי, מרגיש כל כך צעיר? למה לחשוף את הקילוגרמים המיותרים, אם אני יודעת כמה אני מקסימה מבפנים? ולמה לחשוף שאני ערבי, אם השם שלי, המבטא שלי והמנטליות שלי ישראליים לחלוטין?

ההתחזות והסתרת הזהות לא ייחודיות לאתרי השידוכים, אלא נפוצות בשנים האחרונות גם בפייסבוק ויתר הרשתות.

הסלקציה הגדולה שמפעילים כולם גורמת לתופעת התחזות נרחבת, ופעמים רבות האכזבות הן כל כך קשות, שסינגלס רבים פשוט מוותרים על הרצון להיפגש עם אנשים דרך הרשתות החברתיות ואתרי ההיכרויות.

כיצד עולים על המתחזים – עשרה צעדים הכרחיים

1. סטייל – האויב הגדול ביותר של הזייפנים הוא הסטייל. שווה להתבונן בביגוד, ברקע, בטכנולוגיה הזולגת מהתמונה. מכונית ישנה ברקע, מכשיר וידאו לא מעודכן, קומקום חשמלי ישן, שעון מחוגים לא עדכני, או נוף פנים או חוץ שמתאים יותר לאירופה מאשר לישראל – כל אלה יכולים לרמז כי התמונה איננה משקפת את המציאות.

2. תאריך פתיחת הפרופיל בפייסבוק – ציר הזמן של פייסבוק יכול להגיד עלינו הרבה מאד דברים, שהעיקרי בהם הוא מתי פתחנו את הפרופיל. ככל שהפרופיל יותר צעיר, כך הזהות פחות אמינה. שווה לראות האם האיש מגיב לחבריו, מעלה פוסטים, נותן לייקים ומשתתף במשחק. אמנם יש אנשים ביישנים, או כאלה שחייהם מנותקים מהרשת החברתית, ואז הפעילות שלהם נמוכה, אבל ככלל אצבע, פעילות נמוכה ברשת החברתית אמורה להדליק נורות אזהרה.

3. מספר החברים –ככל שהגולש צעיר יותר, כך הוא יטה להחזיק יותר חברים בפרופיל הפייסבוק. צעיר שאין לו חברים הוא צעיר מעורר חשד.

4. גיל החברים – גיל החברים יכול להעיד בצורה רבה על גילו האמיתי של בעל הפרופיל. בפייסבוק יש אפשרות להסתיר את הגיל, אך לא כולם משתמשים באפשרות הזו, ולכן ניתן לבדוק, לפחות ויזואלית, את גילם של חבריו.

מחקרים הראו שממוצע הגילאים מצביע על פי רוב על גילו של הגולש. אך למרות המחקרים, מדובר עדיין באינדיקציה חלשה, מפני שניתן לרכוש חברים די בקלות בפייסבוק, ולזייף כך את גילך הממוצע.

5. תמונות משותפות עם בני הגיל – שווה לבדוק האם קיימות תמונות משותפות עם חברים. מקומות בהם מתויג הגולש, או תמונות שהוא מפרסם בעצמו עם חברים ובני משפחה. כאן קשה מאד לזייף – והתמונות המשותפות יתנו אינדיקציה טובה לגיל.

6. התמונה המכוערת היא התמונה האמינה – אנשים רבים מכניסים לפרופיל שלהם מגוון רחב של תמונות, שאחת מהן, על פי רוב, איננה מחמיאה להם כלל ועיקר. על פי רוב זו התמונה האמינה מכולם, אחרת מדוע בחר הגולש לשים אותה אצלו בפרופיל?

7. בדיקת בקיאות בהווה – כדי לבדוק האם גילו של האדם הניצב מולכם, הוא באמת גילו האמיתי, שווה להתכתב איתו, או לשוחח עימו בטלפון (מומלץ במספר חסוי) ולנסות לבדוק בקיאות בעניינים ה"מקובלים" בקרב בני גילו כעת. מועדונים שנמצאים כעת במודה. בגדים, סרטים, להקות – כל אלה יכולים להצביע על אדם מעודכן, או מתחזה.

8. בדיקת בקיאות בעבר –  בקיאות בהווה לא תמיד מצביעה על אמינות, ולכן, אם אתם חושדים בגילו האמיתי של הפרטנר שלכם לשיחה, ניתן לדבר איתו על העבר – ולדובב אותו על זכרונות משותפים ונעימים, או פחות נעימים. קיימים פרקי הווי שלמים שהוא אמור להכיר, משחקי קלפים, דמויות ממערכונים פופולאריים, אירועים בפוליטיקה, מקומות בילוי, נוסטלגיה מהשנים של הילדות, או להבדיל, מבצעים צבאיים ומלחמות שהוא ודאי נטל בהם חלק. שיחה על העבר יכולה לחשוף חללים ריקים של ידע, שיצביעו על חשד סביר שהאיש מתחזה.

9. לוודא התאמה בשפת התנסחות – כמעט כולם מכירים את 'שפת הפקצות' שנפוצה פה בתחילת המילניום, אשר הורכבה מעירוב של עברית אנגלית וסימני הקלדה שונים. אם האיש מולכם הוא מדור הפקצות, לא ייתכן שהוא לא יבין את מה שאתם כותבים לו. לכל דור יש את השפה שלו, ואת הביטויים השגורים עליו, כך שבדיקה פשוטה של שפה וסלנג יכולה להצביע האם האיש מהעבר השני של המקלדת מתחזה או אמין.

10. לבני נוער – כאשר האדם מולכם חשוד כמתחזה לתלמיד תיכון, שווה להציץ ב'אודות' שלו בפייסבוק. רוב בני הנוער משויכים לבית ספר זה או אחר. אם אין פירוט לגבי בית ספר, שווה לברר מול הגולש את זהות בית הספר, ולחפש מכרים משותפים דרכם ניתן יהיה לאמת את זהותו.

סימנים מעידים לבעיות

"אין לי פרופיל בפייסבוק" – לאחרונה פורסם מחקר בינלאומי שטען כי למי שאין פרופיל בפייסבוק, בייחוד אם הוא צעיר – קיימת סבירות גבוהה שהוא פסיכופט. הטיעון במחקר היה שהפייסבוק הפך לכלי כל כך מרכזי בחברתיות הצעירה, שאי השתתפות במשחק מעידה על חריגות חברתית ברמה מאד גבוהה. על כן חוסר בפרופיל בפייסבוק, בייחוד אם הגולש טוען שהוא בן 30 ומטה – הוא חשוד ביותר.

מעט תמונות = סכנה – מי שמסתיר את זהותו, או מפברק אותה לא עושה זאת במספר רב של תמונות, ועל כן היעדר תמונות צריך להדליק נורות אזהרה בקרב גולשים.

תמונות לא ברורות – תמונות מעוצבות מדי, או מטושטשות מדי עלולות להעיד על ניסיון להסתיר את המראה האמיתי, אך לאו דווקא על פברוק של זהות. כאשר התמונות מעטות ומעוצבות מדי, וכאשר חסרות תמונות עם חברים – הדבר צריך להדליק נורות אזהרה.

סימני אזהרה לבני נוער – לדברי החוקר עירד תמיר, ידועים לא מעט מקרים של פדופילים שהתחזו לבני נוער ברשת, הטרידו ופגעו בהם מינית. לדבריו כאשר הפרטנר לשיחה עם בן נוער מתחיל לשאול שאלות כמו "מי נמצא איתך עכשיו?", "מתי ההורים חוזרים?" או הערות כמו "את נראית מבוגרת לגילך…" הדבר אמור להדליק נורות אזהרה. ייתכן ומדובר בפדופיל, ושווה להתנתק מהשיחה במהירות ולקרוא להורים.

אודות הכותב

עירד תמיר, חוקר פרטי ותיק ומנוסה, http://www.facebook.com/ilanviner12345  המתמחה בחקירות סמויות בתחום המשפחה ,עסקי ואזרחי .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *